Jižní Morava výlety přímo nabízí. Tišnov a jeho kouzelné okolí můžete projet autem i na kole. Výlety v okolí Brna vás zavedou na zajímavá historická místa, pod zem nebo rovnou do gastronomického nebe. Pomezí Vysočiny a Moravského krasu je ideální místo pro rodinnou dovolenou.

Moravský kras

Jižní Morava výlety do okolí

Jeskyně Balcarka, Moravský kras

Je největší a nejkrásnější krasová oblast v České republice. Největším lákadlem je Macocha, nejhlubší propast ve střední Evropě (138m) a plavba po podzemní říčce Punkvě.

Od jara do podzimu jsou některé z více než 1600 jeskyní přístupné. Na plavbu po Punkvě a pro vstup do jeskyní je potřeba včasná rezervace.

Rudice

Výlet kolem obce Rudice pěšky nebo na kole je krásným místem v blízkosti Rudického propadání. Malebné skalní městečko Kolíbky je celoročně přístupné bez poplatků. Kolíbky jsou významným archeologickým nalezištěm, jež obývali magdalénští lovci sobů a koní. Trasu si naplánujte i kolem lomu Seč, odmění vás neopakovatelnou vyhlídkou na pestrobarevné jíly. Podle počasí můžete narazit vždy na odlišnou hru barev přírody, která se nikdy neomrzí.

Pernštejn

Jižní Morava výlety do okolí

Pernštejn

Mimořádně zachovalý středověký hrad se představuje jako gotický skvost.
V roce 2021 by měla být dokončena komplexní obnova Vrchnostenské okrasné zahrady. Zahrada se vrátí hradu do podoby z doby před dvěma sty lety, kdy patřil mezi patnáct nejvýznamnějších zahrad na Moravě a ve Slezsku. Můžete se projít expozicí zahradního umění, užít si unikátním architektonický komplex zahrad středověkého hradu na komentovaných prohlídkách nebo samostatných procházkách, na terasách i v kavárně.

Tišnov

Jižní Morava výlety do okolí

Klášter Porta Coeli, Tišnov

Historické městečko ze 13. století původně patřilo k cisterciáckému klášteru Porta Coeli. Je zajímavé, že bylo v jeho majetku až do konce 18. století, kdy byl klášter zrušen.
Na náměstí bývají pravidelně o víkendech farmářské trhy, na jaře a na podzim hostuje Tišnov největší trh s minerály v ČR.
Nad městem se tyčí majestátní kopec Květnice, přes který vede naučná stezka. Na procházce přírodní rezervací se seznámíte s druhovou bohatostí rostlin, živočichů a minerálů, jenž je na Květnici rozšířena.
Přes Tišnov vede několik značených cyklotras. Doporučuji se svézt pár zastávek vlakem do Níhova a vychutnat si trasu kolem Bílého potoka.

Kostel Jména Panny Marie

Jižní Morava výlety do okolí

Kostel Jména Panny Marie, Křtiny

Neobyčejně krásný barokní poutní kostel ve Křtinách. Navrhl ho jako svou největší stavbu na půdorysu řeckého kříže architektonický mág Santini Aichel. Často je nazýván barokní perlou.
Mariánské poutě ke kamenné gotické soše Madony jsou známé už od 14. století. V 17. a 18. století dosahovaly poutě ročně až 50 000 návštěvníků. Zažijte i vy neopakovatelnou atmosféru poutního místa k rozjímání nebo rodinného výletu do skvostného baroka.
Poutní areál, kostel s kaplí svaté Anny a bývalým probošstvím, byl vyhlášen národní kulturní památkou ČR.

Zelená hora

Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, symbol legendárního světce a dílo geniálního stavitele, památka UNESCO. Opravdový skvost v srdci republiky. V kostele se konají pravidelné sobotní bohoslužby a květnové Svatojánské poutě. Kolem Zelené hory vede naučná stezka. Návštěva zámku a muzea se stane nezapomenutelným zážitkem. Pokud máte s sebou děti, budou nadšené, dokonce i teenageři 🙂

Brno

Jižní Morava výlety do okolí

Univerzitní město s nespočtem skvělých kaváren, barů, restaurací a soch v ulicích. Historii i nezaměnitelnou atmosféru současnosti můžete vychutnat v našich oblíbených podnicích:
• punková kavárna Panksy, nebo kterákoliv jiná v okruhu 500 m – každá je jiná, všechny jsou super
• cukrárna Tutti-frutti nebo Cukrářství Martinák vám přinese nebíčko do papulky 🙂
• bistro Mikrofarma nabízí nejlepší sendviče a Burgry na světě, nebo v Brně 🙂
• veganské bistro Forky´s má opravdu nádherný prostor na Jakubském náměstí
• bistro Vietnamské bagety, jednoduše nejlepší Vietnam v Brně!
ERA kavárna a restaurace, oběd v plné kráse funkcionalismu
La bouche restaurace s atmosférou starého podzemí
Bláhovka, absolutní legenda mezi brněnskými hospodami
• výčep Na stojáka, milovníci piva nesmí vynechat
• nablýskaný Bar, který neexistuje
• bar Spirit s mírně dekadentní atmosférou

Pozor, pokud si projdete celou „naši gastro trasu“, budete se chtít do Brna přestěhovat 🙂

Vranov nad Dyjí

Jižní Morava výlety do okolí

Zámek Vranov nad Dyjí, Jižní Morava

Půvabné městečko kousek od rakouských hranic. O jeho barvité historii píše už Kosmas ve slavné Kronice na začátku 12. století. Na vysoké skále dominuje městečku mohutná stavba barokního zámku, pod ním meandruje klidná Dyje. Nad Vranovem vybízí v létě k vodním radovánkám přehrada. Celá oblast patří pod Národní park Podyjí.

Jihlava

Jižní Morava výlety do okolí

Jihlava, Vysočina

Líbezné město Vysočiny. Ve 13. století bylo založené jako hornické město s těžbou stříbra. Má neobvyklé množství zachovalých středověkých měšťanských domů na náměstí i v jeho okolí. Téměř 40 let je městskou památkovou rezervací.

Jižní Morava výlety prostě disponuje – toužíte ještě po více tipech na výlet?