Martinův praděda se před více než 100 lety rozhodl, že se usadí ve Skaličce a začal tam pro svou rodinu stavět dům.

Při rekonstrukci jsme měli možnost nahlédnout do jeho útrob. Metr široké zdi z velkých kamenů budily úžas. My jsme měli bagr, ale představa, že hubený muž ze starých fotek se lopotí s 20 tunami kamenů a každý z nich mu prošel rukama, probouzela respekt a posvátnou úctu k práci našich předků.

Dům vznikal pomalu. Nejdříve světnice, kde žila celá rodina společně na pár metrech čtverečních. Tři generace mužů postupně přistavovali ložnice, koupelny a hospodářské prostory. Vznikl tak malý statek s chlívky pro krávu, kozu i prase. Za totality rodina obhospodařovala velkou zahradu a malé pole. Do stodoly se vešel i malý traktor a na půdě byla kopa slámy a sena. V parném létě poskytuje dům příjemný chládek a v zimě udržují kachlová kamna příjemné teplo.

Ještě v 90. letech minulého století se o celé hospodářství a zahradu starali Martinovi rodiče a babička. Starou energickou dámu si pamatuji z mé první zabijačky, kam mě můj muž vzal. Nikdy nezapomenu na společné míchání škvarků v obrovském kotli. Můj muž je dokonalý romantik a další návštěvu Skaličky zpestřil pálením slivovice. Několik hodin u destilačního přístroje v opojných výparech se mi zapsalo do čichové paměti nesmazatelně. Od té doby, když jedu kolem „naší palírny“ si vzpomenu na rande z minulého století.

Na začátku nultých let se nám brzy po sobě narodily dvě holčičky. Potřebovali jsme víc prostoru a Martin se rozhodl dokončit projekt obytného podkroví, který začal jeho táta. Dům tak poskytl prostor pro nadechnutí pro celou rodinu i naše přátele.

Po 20 letech společného vztahu na nás padla krize středního věku a můj muž se rozhodl k další rekonstrukci. Tentokrát si vzal na mušku už dlouho nevyužité chlívky a stodolu. S architektkou jsme připravili projekt a Martin se vrhl do stavby. Oba milujeme kamenné zdi, staré trámy, dřevo a světlo. V tomto duchu vznikl projekt Skalička 31.

Na Skaličce jsme vždy pořádali velké večírky, jezdili k nám kamarádi s celými rodinami na část prázdnin, slavíme tu rodinné svátky. Moje teorie, že velký dům potřebuje hodně lidí, se nám potvrzuje. První akce v novém domě byl tábor mladých cirkusáků. 50 lidí, 2 cirkusové stany, táborová kuchyně a skvělá atmosféra odstartovali novou etapu v našem životě na Skaličce. Lepší začátek si nedokážeme představit.